Actualități - Evenimente - Știri, Proiecte, Românii de pretutindeni

Eveniment: Regina Maria. Prin puterea destinului la Haifa

 

 

Comunicat

Eveniment: Regina Maria. Prin puterea destinului la Haifa

Pe data de 25 septembrie 2025, la Consulatul General al României la Haifa s-a desfășurat, cu succes, proiectul lansat la Biblioteca de carte românească din Haifa „Regina Maria. Prin puterea destinului” în dimineața aceleiași zile. O atmosferă luminoasă și deschisă. Amfitrioni: ES Adrian Brîncoveanu, Consulul General al României la Haifa, și Dragos Nelersa, președinte al ASIRL.
Frecvent invocat, adus special pentru acest eveniment de înalt nivel, frumosul portret al reginei Maria, pictat de Maria Parascan, s-a bucurat de succes.

Fundația Culturală Ideea Europeană – în parteneriat cu Asociația Scriitorilor Israelieni de Limba Română (ASILR) și revista „Contemporanul”, aflată în preajma aniversării de 145 de ani de la înființare – a organizat în data de 25 septembrie 2025 o serie de evenimente la Consulatul General al României la Haifa, dedicate aniversării de 150 de ani de la nașterea reginei Maria.

Cu sprijinul Departamentului pentru Românii de Pretutindeni, promovăm cultura și civilizația românească, și întărim legăturile dintre comunitatea românească israelită și România, abordând domeniul cultural și, respectiv, un model de vârf al culturii, civilizației și istoriei României: Regina Maria. E o necesitate stringentă în anul 2025, declarat „Anul Reginei Maria”, cu prilejul aniversării de 150 de ani de la naștere. Și, totodată, un prilej de a promova identitatea românească cu toate componentele acesteia (lingvistică, religioasă, etnică, culturală ș.a.).

Seria de evenimente este alcătuită din conferințe de deschidere și prezentare a proiectului, elogii reginei Maria, incursiuni în istoria națiunii române, expoziții și prezentări de carte, albume și reviste culturale românești, „Contemporanul” la ceas aniversar – o succintă incursiune în istoria acestei publicații care face parte din patrimoniul național românesc, discuții interactive cu publicul, prezentarea albumului omagial „Regina Maria. Prin puterea destinului”, concursuri, spectacole, proiecții de film, lecturi publice, donații de carte, albume și reviste de cultură, ș.a.
Lectură publică de Aura Christi din volumul de psalmi, selectați din volumul „Treptele fericiților”, dedicat Mamei poetei, Liubovi.

O atmosferă caldă și deschisă. Public numeros, avid să afle cât mai multe informații despre singurii regi ai României Întregite. Prin tot ce construiește în Țara lui Dumnezeu, ES Adrian Brîncoveanu, Consulul General al României la Haifa, ne aduce aminte – alături de Dragoș Nelersa, președinte al ASIRL și jurnalist – despre celebrul proverb românesc: Omul sfințește locul. Sediul luminos al Consulatului General al României la Haifa devine sub ochii noștri instituția românească de vârf, unde e sărbătorită identitatea românească și unde sunt sărbătoriți marii noștri înaintași. Vorbim îndelung despre regina Maria și regele Ferdinand Cel Loial. Despre albumul „Regina Maria. Prin puterea destinului”.

Protagoniști, invitați ai proiectului sunt scriitori, editori, diplomați, profesori, artiști, poeți: scriitorul și jurnalistul Dragoș Nelersa, președinte al ASIRL, Ada Shaulov Enghelberg, Haim Rotter, Dana Oprica, ES Adrian Brîncoveanu, Consul general al României la Haifa, Shlomo Abramovici, președinte HOR Israel, Andrei Potlog, Aura Christi  ș.a. Dat fiind Anul regina Maria, în cadrul fiecărui eveniment a fost prezentat albumul omagial intitulat „Regina Maria. Prin puterea destinului. Modelul care a fost și rămâne a fi regina Maria este evocat cu căldură în paginile albumului, editat în condiții grafice de excepție, cu prilejul aniversării de 150 de ani de la naștere a suveranei României, cu directa colaborare a unor scriitori, istorici, profesori, cercetători ca, bunăoară, acad. Ioan-Aurel Pop, Tudor Vișan-Miu, Dumitru Preda, acad. Georgeta Filitti, Liviu Țăranu, Mircea‑Alexandru Hortopan, Ștefania Dinu, Nicolae Mareș, Răzvan Theodorescu, Cristina Popescu – și Narcis Dorin Ion și Aura Christi, care au gândit, alcătuit și îngrijit acest album frumos și necesar. Editat în condiții grafice de excepție, în policromie, albumul apărut în Anul aniversar al reginei Maria, cu prilejul împlinirii a 150 de ani de la naștere, cuprinde ilustrații rare din Biblioteca Academiei Române – Cabinetul de Stampe, Muzeul Național Peleș, Muzeul Național Cotroceni, Muzeul Național de Artă al României, Romfilatelia, Colecția Narcis Dorin Ion și Colecția Daniel-Cosmin Obreja.

Calde felicitări ES Adrian Brîncoveanu pentru tot ce construieste în Țara Sfântă. Pentru profesionalism și curajul de a onora valorile naționale.

La 22.40 a sunat alarma. Racheta lansată a fost doborată prompt și oamenii ai ieșit din adăposturi.

Următoarele evenimente au avut loc: în data de 26 septembrie 2025, ora 14.00, Casa Scriitorilor Israeliți (str. Kaplan nr 6, Tel Aviv); 28 septembrie 2025, ora 12.00, Biserica Ortodoxă Română din Ierusalim (str. Shivtei Israel nr. 6, Ierusalim).

 

Proiect finanțat de 

Organizator: Fundația Culturală Ideea Europeană
Partener de proiect: Asociația Scriitorilor Israelieni de Limba Română – ASILR
Parteneri media: Muzeul Național al Literaturii Române, APLER/ Asociația Publicațiilor Literare și Editurilor din România, revista Contemporanul. Ideea Europeană, agentiadecarte.ro, Asociația Scriitorilor Israelieni de Limba Română – ASILR, Gazeta Românească, Editura Familia ș.a.

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.